4 اثر تاریخی کرمانشاه ثبت ملی شد

به گزارش وبلاگ شهبازی، معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از ثبت چهار اثر تاریخی منقول استان در لیست آثار ملی کشور اطلاع داد.

4 اثر تاریخی کرمانشاه ثبت ملی شد

به گزارش وبلاگ شهبازی از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه؛ با اشاره به برگزاری نشست شورای ثبت آثار تاریخی کشور، اظهارکرد: این نشست امروز (13 اسفند) برگزار گردید که طی آن چهار اثر تاریخی منقول از کرمانشاه مورد داوری نهاده شد.

وی اضافه نمود: پس از دفاعیاتی که از این پرونده ها داشتیم، اعضای شورای ثبت آثار تاریخی با نهاده شدن این چهار اثر در لیست آثار ثبت ملی شده کشور موافقت کردند.

معاون میراث فرهنگی استان توضیح داد: این چهار پرونده شامل سکه های اشکانی، مهر استوانه ای، عَلَم تکیه بیگلربیگی و درب چوبی خانه برنجی بودند.

وی گفت: مجموعه سکه های اشکانی شامل حدود 40 سکه نقره است که سال 1397 پس از زلزله بزرگ غرب کشور در سرپلذهاب کشف شدند.

خانی لعل آبادی تاکید نمود: مهر استوانه ای مربوط به دوره آشوری نو هم از دیگر آثاری است که چند سال پیش در محوطه باستانی سد کله شک گیلانغرب کشف شدند.

مُهرهای استوانه ای مهرهایی به شکل استوانه با نقوشی حکاکی شده بوده است که در دوران باستان برای نقش کردن تصویر بر روی یک سطح دو بعدی مورد استفاده قرار می گرفته و عموماً از جنس گل رس بوده اند. پیدایش این مهرها به 3500 سال پیش از میلاد در خاور نزدیک باز می شود

به گفته این مسئول، عَلم تکیه بیگلربیگی هم از آثار تاریخی منقول مربوط به دوره قاجار است که در مراسم عزاداری کاربرد داشته است.

معاون میراث فرهنگی استان گفت: اثر چهارمی که در این نشست داوری شد و به ثبت ملی رسید، درب چوبی خانه برنجی بود که متعلق به اواخر دوره قاجار است و دارای تزیینات و طرح های شاخصی است.

منبع: دنیای سفر

به "4 اثر تاریخی کرمانشاه ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 اثر تاریخی کرمانشاه ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید