برنامه های دولت برای جلوگیری از گرانی اجاره خانه

در حالی که آمارها از رشد 31 درصدی نرخ اجاره در تهران خبر می دهد، اخذ مالیات از خانه های خالی، تکمیل واحدهای مسکونی مهر، فراوری و عرضه مسکن با اجرای طرح اقدام ملی و در نهایت راه اندازی نظام اجاره داری حرفه ای، مهم ترین برنامه های اعلامی دولت برای کنترل بازار اجاره است.

برنامه های دولت برای جلوگیری از گرانی اجاره خانه

به گزارش خبرنگاران، با ایجاد ثبات نسبی قیمت در بخش فروش، تورم بازار ملک به بخش اجاره منتقل شده است. آمار رسمی که توسط بانک مرکزی در آبان ماه 1398 ارایه شده از افزایش 31 درصدی نرخ سالیانه اجاره در تهران و 32 درصدی در کل کشور حکایت دارد. با این وجود، آنالیز های میدانی نشان می دهد در مناطق پرتقاضای شهر تهران نرخ اجاره حدود 50 درصد افزایش یافته و در برخی موارد به بیش از این رقم می رسد. هرچند با توجه به اتمام فصل جابه جایی، نرخ اجاره نسبت به شهریورماه حدود 20 درصد کاهش یافته است.

به دنبال جهش های ادواری قیمت ملک، بازار اجاره معمولا پس از یک دوره ثبات، نهایتا با یک حرکت بطئی، خود را با تورم بخش خرید و فروش هماهنگ می نماید. آمار نشان می دهد که قیمت مسکن شهر تهران از مردادماه سال جاری به ثبات رسیده، در حالی که منحنی نرخ رشد اجاره به آرامی رو به بالا حرکت می نماید.

ایران، بهشت مالکان خانه های خالی

در حالی، مهم ترین دلیل رشد قیمت ها در بازار اجاره، فشار تقاضا عنوان می گردد که در تهران 500 هزار و در کل کشور دو میلیون و 500 هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد. طی سال های گذشته همیشه از سوی دولت عنوان می شد که برای شناسایی خانه های خالی، برنامه وجود دارد اما هیچ گاه رنگ تحقق به خود نگرفت. با این حال وزارت راه و شهرسازی مجددا اعلام نموده برای ورود واحدهای خالی از سکنه به بازار مصرف، برنامه های خود را عملیاتی می نماید. ایجاد سامانه املاک و اسکان برای شناسایی خانه های خالی و اجاره داری حرفه ای از جمله برنامه هایی است که محمد اسلامی دنبال می نماید.

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، برنامه های کوتاه مدت و میان مدت وزارتخانه را برای کنترل اجاره بهای مسکن را به ویژه در کلانشهرها، تشریح کرد و با اشاره به اینکه فراوری و استفاده از مسکن فرایندی میان مدت است، گفت: به منظور کنترل و ساماندهی بازار اجاره بها، برنامه های وزارت راه و شهرسازی شامل اخذ مالیات از خانه های خالی، تکمیل واحدهای مسکونی مهر، فراوری و عرضه مسکن با اجرای طرح اقدام ملی و در نهایت راه اندازی نظام اجاره داری حرفه ای است.

معاون مسکن و ساختمان با اعلام اینکه سامانه املاک و اسکان به منظور اخذ مالیات از خانه های خالی در حال تهیه است از راه اندازی آن تا خاتمه سال جاری اطلاع داد و اضافه نمود: در سال آینده سامانه جهت استفاده در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار می گیرد.

محمودزاده ادامه داد: با راه اندازی سامانه املاک و اسکان، شاهد تاثیر ویژه در بخش مسکن هستیم. زیرا این بیش از دو میلیون و 600 واحد می تواند وارد بازار عرضه مسکن گردد که خودبه خود با عرضه بیشتر، شاهد تاثیر آن بر بازار اجاره بها خواهیم بود.

به گفته وی، تسریع در تکمیل و ارایه واحدهای مسکونی مهر که تعداد قابل ملاحظه ای از آنها تا خاتمه سال جاری وارد عرضه مسکن شده و به متقاضیان تحویل می گردد، می تواند نقش موثری در عرضه مسکن و در نهایت ساماندهی بخشی از بازار اجاره بها گردد.

معاون وزیر راه و شهرسازی شرح داد: با تکمیل واحدهای مسکونی مهر باقیمانده، بخشی از مستاجران که امروز اجاره نشین هستند به خانه های خود منتقل می شوند.

محمودزاده راه اندازی نظام اجاره داری حرفه ای را راه چاره دیگر دولت در مورد ساماندهی بازار اجاره بها مطرح نمود و گفت: راه اندازی نظام اجاره داری حرفه ای در حال پیگیری است. در این نظام، تعدادی شرکت ایجاد خواهد شد که آن شرکت ها در حوزه اجاره داری به صورت حرفه ای کار خواهند کرد.

وی ادامه داد: در مورد راه اندازی نظام اجاره داری حرفه ای، تفاهمی با بانک داشته ایم. در این باره کار ویژه ای برای ودیعه اجاره انجام می گردد و ساماندهی بازار اجاره محقق خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برنامه های دولت برای جلوگیری از گرانی اجاره خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه های دولت برای جلوگیری از گرانی اجاره خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید