کارمندان کلیدی شرکت های دانش بنیان سرباز امریه می شوند

استفاده شرکت های دانش بنیان از تسهیلات سربازی یکی از تمهیدات ویژه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری مراجع ذیصلاح است.

کارمندان کلیدی شرکت های دانش بنیان سرباز امریه می شوند

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، استفاده شرکت های دانش بنیان از تسهیلات معافیت سربازی است، با مساعدت این نهادها و پیگیری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دو امکان امریه و پروژه جایگزین خدمت، از جمله راهکارهایی هستند که امکان استفاده شرکت های دانش بنیان را از این خدمت فراهم می سازد.

در سال 1397 تسهیلاتی در موضوع سربازی برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شد که مهم ترین آنها حفظ نیروهای کلیدی شرکت های دانش بنیان و همچنین استفاده از نیروی انسانی ارزان در قالب نظام وظیفه تخصصی بود، با توجه به اینکه ممکن است شرکت های دانش بنیان در مراحلی از کار تحقیق و توسعه یا فراوری، احتیاج مبرمی به بعضی شاغلان کلیدی خود داشته باشند، امکانی فراهم شده است که این افراد، خدمت سربازی خود را در همان شرکت بگذرانند و در جبهه دانش به کشور خدمت نمایند.

فرد متقاضی می تواند به دو صورت، خدمت خود را در این شرکت ها بگذراند، روش اول اخذ امریه در شرکت های دانش بنیان است و روش دوم دریافت پروژه جایگزین خدمت برای صنایع دفاعی و کشوری یا برای شرکت های دانش بنیان است، ممکن است که فرد متقاضی در حال کار در یک شرکت دانش بنیان باشد یا آنکه دارای دانش و تخصصی باشد که یک شرکت دانش بنیان به شکل مبرمی به آن احتیاج داشته باشد.

ضروری است شخص فعال فناور متقاضی استفاده از تسهیلات سرباز امریه به عنوان نیروی رسمی در شرکت به فعالیت بپردازد و حداقل دارای سه ماه سابقه بیمه در این مجموعه باشد. البته هر شرکت دانش بنیانی نمی تواند از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی استفاده کند و باید از شرایط لازم برخوردار باشد. همچنین فارغ التحصیلان رشته های پزشکی نیز امکان استفاده از این قانون را ندارند، این قانون شامل حال فعالان دارای مدرک تحصیلی کمتر از کارشناسی نیز نمی گردد و مشمولان دارای غیبت هم نمی توانند برای برخورداری از این تسهیلات اقدام نمایند.

البته مشمول خدمت می تواند در صورت غیبت موجه، درخواست توجیه غیبت کند که از فرایندی نسبتاً طولانی و پیچیده ای برخوردار است.

پس از اطمینان از دارا بودن شرایط می توانید نسبت به بارگذاری مدارک درخواستی در سامانه سینا بنیاد ملی نخبگان اقدام کنید.

برای برخورداری از این خدمت باید از سطح مشخصی از امتیاز برخوردار باشید امتیازات به دو بخش امتیازات علمی و فناورانه تقسیم بندی می گردد که ضروری است، شخص متقاضی حداقل در این رابطه 60 امتیاز را کسب کند.

بخش اول امتیازات، شامل مقالات علمی، کتاب، دانشگاه محل تحصیل و بخش دوم(امتیازهای فناورانه) شامل سمت در شرکت، مدت زمان فعالیت در شرکت و بعضی موارد دیگر است. در صورتی که در هر کدام از بخش های علمی و فناوری، فعالیتی داشته اید ضروری است در سامانه سینا اطلاعات آن را تکمیل کنید و مدارک مورد احتیاج را بارگذاری کنید و سپس درخواست خود را ارسال کنید.

یکی از مهمترین بخش های این سامانه برای تکمیل اطلاعات، بخش مربوط به اطلاعات شرکت دانش بنیان می باشد که شامل کاربرگ های فعالیت در شرکت و رزومه کاری فرد است که در سربرگ شرکت تکمیل و مهر و امضا شده و اسکن آن در سامانه بارگذاری شده است. در این کاربرگ، شرکت علاوه بر درج اطلاعات کاری به شما اجازه می دهد از سهمیه شرکت برای جذب شما به عنوان سرباز امریه یا سرباز فناور استفاده گردد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "کارمندان کلیدی شرکت های دانش بنیان سرباز امریه می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارمندان کلیدی شرکت های دانش بنیان سرباز امریه می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید