مرمت بازاری به جان بافت تاریخی یزد افتاد ؛ این یزد بدلی است ، مرمتی که اصالت تنها شهر جهانی ایران را از بین می برد ، تصاویری از مرمت های عجیب در یزد را ببینید

به گزارش وبلاگ شهبازی، مرمت های بازاری هویت یزد تاریخی را خدشه دار نموده و اصالت این شهر جهانی را زیرسئوال برده است.

مرمت بازاری به جان بافت تاریخی یزد افتاد ؛ این یزد بدلی است ، مرمتی که اصالت تنها شهر جهانی ایران را از بین می برد ، تصاویری از مرمت های عجیب در یزد را ببینید

وبلاگ شهبازی: موضوع مرمت ها در شهر دنیای یزد حالا بیشتر از قبل مورد توجه گرفته است. با رونق گردشگری در این شهر تاریخی، صدها بنای تاریخی نیمه مخروبه و رها شده با مرمت و تغییر کاربری به زیرساخت های گردشگری یزد اضافه شده اند.

اما موج مرمت در این شهر، مسائل دیگری با خود به همراه داشته است. مصطفی فاطمی مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد چندی پیش درباره این وضعیت گفته بود: پیش از ثبت دنیای، همیشه نگران تخریب ها در بافت تاریخی شهر بودیم اما حالا نگران مرمت ها هستیم.

بنا برگفته مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد در سال گذشته هزار و 500 تذکر مرمتی در یزد داده شده است.

مهدی صادق احمدی استاد دانشگاه و دکترای مرمت به تازگی مجموعه عکس هایی از بناهای مرمت شده یزد با کاربری گردشگری را منتشر نموده و آنها را مرمت بازاری توصیف نموده است.

او در شرح این عکس ها نوشته است: در حالی که حفظ اصالت از اصول اساسی مرمت در دنیا است، ازدیاد انواع اقدامات مرمت بازاری که بیش از احیای میراث فرهنگی؛ اماته و میرایی آن را در پی دارد؛ نگران کننده است. ارائه نسخی بدلی، بی اصالت، زشت، شلوغ و بی قواره از معماری اصیل یزد، با این نوع از تخریب به نام مرمت در ده ها مجموعه مجهول به نام اقامتگاه سنتی آنهم با مجوز اداره گردشگری! چه تصویری از فرهنگ امروز یزد را به دنیایان ابراز می دارد؟!

او همچنین عنوان نموده که این عکس ها را از یک سایت رزرو اقامت برای یزد گردآوری نموده است. تصاویر مرمت های مورد انتقاد را در ادمه ببینید:

منبع: چمدان

به "مرمت بازاری به جان بافت تاریخی یزد افتاد ؛ این یزد بدلی است ، مرمتی که اصالت تنها شهر جهانی ایران را از بین می برد ، تصاویری از مرمت های عجیب در یزد را ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت بازاری به جان بافت تاریخی یزد افتاد ؛ این یزد بدلی است ، مرمتی که اصالت تنها شهر جهانی ایران را از بین می برد ، تصاویری از مرمت های عجیب در یزد را ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید