متن طرح تحریم اپل منتشر شد: ممنوعیت ورود، رجیستری، تبلیغ، فروش و خدمات محصولات اپل در ایران

دیروز خبر طرح دو فوریتی تحریم اپل توسط مجلس شورای اسلامی ایران را منتشر کردیم.

متن طرح تحریم اپل منتشر شد: ممنوعیت ورود، رجیستری، تبلیغ، فروش و خدمات محصولات اپل در ایران

در متن خبر اشاره کردیم هنوز جزییات و متن این طرح منتشر نشده ولی برآورد هایی درباره ممنوعیت ورود و رجیستری محصولات اپل از جمله گوشی آیفون زده می گردد.

امروز صبح، چند خبرگزاری متن کامل این طرح نمایندگان مجلس را منتشر کردند. طرحی که به نظر می رسد هم شتاب زده نوشته و پیشنهاد شده است و هم تحریم کامل آیفون در ایران را دنبال می نماید.

به طور کلی، این طرح به دنبال ممنوعیت ثبت سفارش ورود محصولات اپل در گمرک، عدم رجیستری آیفون و دیگر محصولات سیم کارت خور، ممنوعیت فروش و ارایه خدمات جانبی به این محصولات در خاک ایران و همین طور ممنوعیت استفاده از آیفون توسط مقامات دولتی است.

افزون بر این، وزارت امور خارجه هم باید رایزنی هایی با کشورهای اسلامی برای عدم رجیستری آیفون در کشورشان انجام دهد تا علاوه بر ایران، کشورهای اسلامی متحد هم ضربه ای به این شرکت امریکایی وارد نمایند.

در مقدمه این طرح، عنوان شده در سال 96 ایرانی ها بیش از یک میلیارد دلار گوشی آیفون خریداری کردند که در سال 97 اندکی کاهش پیدا نموده است. به همین دلیل، توقف رجیستری آیفون در ایران می تواند سالیانه حداقل ضرری یک میلیارد دلاری به این اپل وارد کند.

نمایندگان و نویسندگان این طرح، اشاره ای به کاهش خرید آیفون در کشور چین طی سال 2018 نموده و می گویند این اتفاق باعث کاهش چشمگیر سهام اپل شده است.

نمایندگان مجلس اعتقاد دارند اگر چهار سال آیفون در ایران تحریم گردد؛ ضرری 5 میلیارد دلاری به اپل وارد می گردد چون آیفون های موجود در بازار که هنوز فروش نرفتند نیز اسقاط شده و باز هم یک ضرر 1 میلیاردی به این شرکت وارد می گردد.

در این طرح، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف می گردد از زمان لازم الاجرا شدن این قانون، از ثبت تلفن همراه (رجیستری) گوشی های اپل خودداری کند. هرگونه ارایه خدمات به آیفون یا شرکت های وابسته به این گوشی هم ممنوع است.

گمرک جمهوری اسلامی ایران باید جلوی ورود و آزادسازی محصولات اپل را گرفته و اجازه ثبت سفارش ندهد.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم باید تبلیغ محصولات اپل در داخل کشور را ممنوع اعلام نموده و بر این موضوع نظارت داشته باشد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز تخصیص هرگونه ارز با هر قیمتی برای واردات محصولات اپل را متوقف کند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران مکلف است هماهنگی های لازم برای پیوستن کشورها و امت اسلامی هم پیمان و هم سایه به این تحریم را انجام دهد.

در تبصره آخر این طرح هم اشاره شده مقامات دولتی موضوع ماده 71 قانون خدمات مدیریت کشوری از محصولات شرکت امریکایی اپل استفاده ننموده و در غیر این صورت جرم تلقی می گردد.

چند نکته گذرا پیرامون طرح تحریم اپل

1- در غالب متن این طرح فقط به گوشی های آیفون اپل اشاره شده و از محصولات دیگر این شرکت، سود فروش آن ها در ایران و غیره نامی برده نشده است. نویسندگان این طرح احتمالا آیفون را مساوی با اپل در نظر گرفته یا آشنایی با دیگر محصولات این شرکت در بازار نداشتند.

2- در این طرح تعیین نشده چگونه با قاچاق آیفون به ایران مقابله گردد. تجربه های گذشته نشان داده وقتی یک جنس پرتقاضا ممنوع می گردد؛ سریعا باب قاچاق و دور زدن قانون برای ورود و فروش آن باز شده که اتفاقا هزینه بیشتری از جیب مردم بیرون آمده و در جیب دلالان و سودجویان ریخته می گردد.

3- در این طرح، صحبتی درباره اپلیکیشن های آیفون و iOS نشده است. آیا توسعه اپ برای iOS هم ممنوع و جرم تلقی می گردد؟

4- بسیاری از شرکت های دولتی و نهادهای رسمی کشور از محصولاتی غیر از آیفون استفاده می نمایند. مانند لپ تاپ های مک بوک یا مانیتورهای مخصوص طراحی و بازی سازی که غالبا نمونه جایگزینی نداشته و یا به سختی تامین می گردد. آیا این محصولات هم در طرح تحریم اپل دیده شده و هزینه تحمیل شده آن به دولت برآورد شده است؟

اما و اگرهای زیادی می توان روی طرح دو فوریتی تحریم اپل عنوان کرد. همان طور که گفتیم، به نظر می رسد شتاب زده و بدون استفاده از نظرات کارشناسی اصحاب فن و همین طور دوراندیشی و آمار و ارقام صحیح و واقعی در بازار ایران پیرامون خرید و فروش محصولات اپل نوشته شده است.

هنوز این طرح به صحن علنی مجلس نیامده است. حتما در روزهای آینده نکات و بحث های مفصل بیشتری درباره این طرح خواهیم شنید.

منبع: یک پزشک

به "متن طرح تحریم اپل منتشر شد: ممنوعیت ورود، رجیستری، تبلیغ، فروش و خدمات محصولات اپل در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متن طرح تحریم اپل منتشر شد: ممنوعیت ورود، رجیستری، تبلیغ، فروش و خدمات محصولات اپل در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید