شهربابک مستعد رویش انواع گیاهان دارویی

به گزارش وبلاگ شهبازی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهربابک گفت:این شهرستان مستعد رویش انواع گیاهان دارویی مرتعی و دارویی است.

شهربابک مستعد رویش انواع گیاهان دارویی

به گزارش از، فراشه؛ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهربابک گفت: این شهرستان دارای 140 هکتار زعفران، 50 هکتار گل محمدی و 5/8 هکتار گیاهان داروئی شامل گاوزبان، کاسنی، به لیمو، چای ترش بادرنجبوئیه، زیره سبز و زرشک است.

او با بیان اینکه با توجه به شرایط اقلیمی تاریخ کشت انواع گیاهان دارویی از اواخر اسفند ماه تا اواخر فروردین ماه است و بسته به دوره رشد گیاه برداشت ازاواخر خرداد ماه تا اوایل تیر ماه ادامه دارد، اضافه نمود: برداشت از مراتع نیز در سال های پر باران از اواسط خردادماه تا اوایل تیر ماه در شهرستان انجام می گردد که در این دوره کاشت تا برداشت از مزارع و مراتع جمعا 300 نفر بصورت فصلی مشغول بکار می شوند که با توجه به کیفیت و قیمت گیاهان فراوری شده، توسعه کاشت و فرآوری گیاهان دارویی از صرفه مالی بالای برخوردار است.

فراشه بیان داشت: شهرستان شهربابک دارای چندین کارگاه خانگی و یک کارگاه نیمه صنعتی گلاب گیری می باشد که متاسفانه به علت نداشتن مجوز و برند قادر به صادر کردن محصولات خود نمی باشند و بازار فروش محصولات فرآوری شده دربازار داخلی شهرستان و شهر های همجوار است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهربابک گفت: با توجه به رویکرد دولت در توسعه کشت گیاهان با احتیاج آبی کم، این مدیریت با آموزش های گروهی، انفرادی، برگزاری بازدید ترویجی، چاپ مقاله در نشریه های محلی، تهیه و توزیع بروشور ترویجی- آموزشی، ارائه مشاوره و هدایت جهت تهیه پیاز، نشا و بذر مرغوب و معرفی متقاضیان به سازمان جهت صدور معرفی نامه وارد کردن پیاز و نشاء همچنین اختصاص تسهیلات از فراوری کنندگان این عرصه حمایت می نماید.

شهرستان شهربابک با توجه به پوشش گیاهی غنی در مراتع و آب و هوای مناسب جهت رویش انواع گیاهان دارویی مرتعی مستعد کاشت گیاهانی مرتعی مانند آلاله، آویشن، کاسنی، گزنه، پونه، زیره و .. و گیاهان غیر مرتعی مانند زعفران، گل محمدی، چای ترش و به لیمو است.

ح

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "شهربابک مستعد رویش انواع گیاهان دارویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهربابک مستعد رویش انواع گیاهان دارویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید