جاهای دیدنی چابهار، شگفت تر از سرزمین عجایب

به گزارش وبلاگ شهبازی، چابهار، زیبایی های طبیعی و آب و هوای معتدلش را اول با اسمش به گوش شما می رساند. به محض اینکه پا در این شهر رویایی بگذارید، جان و دلتان مهمان طبیعت کم نظیر، تجربه های خاص و جاهای دیدنی چابهار می گردد. جاذبه های گردشگری چابهار آن قدر خاص هستند که اغراق نکرده ایم اگر به چابهار سرزمین عجایب بگوییم؛ سرزمینی که تالابش صورتی و جنگل هایش در آب است و از چشمه هایش گل جاری می گردد.

جاهای دیدنی چابهار، شگفت تر از سرزمین عجایب

قطعا با خواندن این مقاله از تماشای های چابهار شگفت زده می شود، اما اگر کلا به طبیعت گردی و جاهای طبیعی بکر و شگفت انگیز علاقه دارید، مقاله طبیعت شگفت انگیز ایران خوراک خودتان است و بعد از خواندن این مقاله، حتما آن را بخوانید.

اما ببینیم که این جاذبه های گردشگری و جاهای تماشای چابهار کدام ها هستند و چرا تا این حد مجذوب نماینده و شگفت انگیز است.

موقعیت جغرافیایی خاص و استثنایی چابهار

چابهار در جنوب غربی استان سیستان و بلوچستان و در ساحل اقیانوس هند و دریای مکران خانه نموده و تنها بندر اقیانوسی ایران است. زیبایی های چابهار وقتی دو چندان می شود که با مردم محلی آن تعامل می کنید و مهمان نوازی و خونگرمی آنان شما را ذوق زده می نماید. هتل های چابهار هم با ارائه خدمات با کیفیت به گردشگران در کنار جاذبه های گردشگری متفاوت آن سفر به این سرزمین همواره بهار را کامل می نمایند. اگر حتی قصد سفر هم نداشته باشید، امیدوارم که با خواندن و تماشا تماشای های چابهار، هوس بازدید از چابهار به سرتان بزند.

جانانه ترین جاهای تماشای چابهار

تماشایهایی که در ادامه معرفی می کنم، اصلی ترین مکان های تماشای چابهار هستند. اما حتما کلی فضای بکر و مجذوب نماینده دیگر هست که در این مقاله مجال پرداختن به انها نیست، اگر جاهای دیگری هم هستند که شما در چابهار تجربه نموده اید و یا درباره آنها شنیده اید، با من در کامنت ها در میان بگذارید، تا به مرور این مقاله را کامل تر کنم.

1- کوه های مینیاتوری یا کوه های مریخی چابهار

با تماشا این کوه ها بیشتر فکر می کنید که در لوکیشن فیلم های فضایی مثل سیاره سرخ هستید تا روی زمین و شهر چابهار. کوه های مینیاتوری که مریخ را روی زمین آورده اند به کوه های مریخی هم معروف هستند. در 40 تا 50 کیلومتری راستا چابهار به روستای گواتر می توان کوه های مریخی را دید.

فرسایش، این کوه های رسوبی را آنقدر خاص و متفاوت شکل داده که وقتی وسط حلقه ای از کوه های مریخی قرار می گیرید، دایناسورها هم می توانند از پشت این کوه ها به تخیل تان راه پیدا نمایند.

2- تالاب لیپار، جهانی از رنگ

تالاب لیپار تعریف شما از تالاب و رنگ آن را تغییر خواهد داد. لیپار تنها تالاب صورتی ایران و جزو 4 تالاب صورتی جهان است. تالاب این رنگ خاص را از باکتری ها و پلانکتون هایی وام می گیرد که در دل آن زندگی می نمایند.

زیبایی های این تالاب محدود به رنگ خاص آن نیست بلکه وجود پرندگانی مثل فلامینگو، کشیم، چنگر، تیهو، جیرفتی، عقاب دشتی، خوتکا، دلیجه و طاووسک زیبایی های تالاب را دو چندان نموده اند.

3- بزرگ ترین کوه گل افشان جهان

اصولا ما انتظار داریم که از چشمه ها آب جاری باشد، اما از چشمه های گل فشان چابهار به جای آب گل جاری می شود. وجود گل فشان ها روی کره زمین به ایران محدود نمی شود اما بزرگترین کوه گل فشان جهان که ارتفاع آن به 500 متر می رسد در چابهار خانه نموده است.

به این پدیده کوه گل فشان گفته می شود چون بعد از جاری شدن گل سرد از دل چشمه ها، این گل ها روی هم انباشته و مخروطی می شوند و شکل کوه به خود می گیرند. در فواصل زمانی مختلف گل سرد از چشمه ها با صدایی مثل ترکیدن حباب بیرون می زند. در فصل های مختلف ممکن است برخی گل فشان ها خاموش و برخی دیگر فعال شوند.

گل های سرد این چشمه ها خاصیت درمانی دارند و محلی ها با این گل ها حمام گل می گیرند. برای تماشا اصلی ترین گل فشان های چابهار به بندر تنگ در کنارک بروید.

4- موزه ای ارزشمند از گاندوها

اگر تا حالا تمساح ها را فقط در مستندهای حیات وحش دیده اید که در آب کمین می نمایند و منتظرند تا گوره خرها و آهو و گوزن هایی که به آب نزدیک می شوند را غذای خودشان بنمایند، این بار در این منطقه حفاظت شده تمساح بومی ایران را ببینید. البته اینجا خطری بازتماشامایندگان را تهدید نمی نماید.

در اصل نام این منطقه حفاظت شده باهوکلات بوده که بعدها به نام مهم ترین جانداری که در آن زندگی می نماید یعنی تمساح گاندو تغییر پیدا کرد. گاندوها در دو رودخانه این منطقه یعنی کاجو و سرباز زندگی می نمایند.

اگر حیات وحش و عکاسی دوست دارید این منطقه را از دست ندهید. گاندوها تنها جانورانی نیستنید که در این منطقه حفاظت شده می بینید، سنجاب بلوچی، شغال، روباه، سیاهگوش، خدنگ، پرندگانی مثل مرغ سقای پا خاکستری، کاکایی، عقاب شاهی، هوبره و … هم در این منطقه زندگی می نمایند.

5- آرزوها در سایه درخت مکر زن

دختر مکر زن نامی است که محلی ها روی درخت انجیر معابد گذاشته اند. انجیر معابد درختی است که ریشه های آن به جای داخل زمین روی آن را ترجیح داده اند و شاخه های متعدد آن مثل تاجی روی تنه درخت می نشینند. هر شاخه ای از این درخت که به زمین برسد به ریشه تبدیل می شود.

محلی ها معتقدند که اگر کسی زیر چتر درخت انجیر معابد بنشیند و آرزو کند آرزوهایش برآورده می شود به خاطر همین است که در کیش به این درخت، درخت آرزوها هم می گویند و مردم پارچه های زیادی برای رسیدن به آرزوهایشان به شاخه ها و ریشه های این درخت می بندند.

این درخت بومی هند و جنوب شرق آسیاست و گفته می شود که از سرزمین هندوستان وارد ایران شده است. برای تماشا درخت مکر زن چابهار به روستای رمین در راستا ساحلی چابهار-گواتر بروید.

6- جنگل حرا در دل خلیج گواتر

در چابهار هر جاذبه طبیعی شگفت انگیزتر از دیگری است و خلیج گواتر از زیباترین جاذبه های طبیعی چابهار است که گردشگران را مسحور می نماید. بندر گواتر هم مرز با پاکستان و آخر چابهار است، به همین علت است که قایقرانان همواره حواسشان هست که وارد مرز پاکستان نشوند.

علاوه بر آب های کریستالی دریای عمان در طول روز و سرخی آن در غروب که می شود زیباترین عکسها را با خود به یادگار برد، اینجا جنگل های حرا هم دارد. اغلب جاذبه های طبیعی چابهار به گونه ای ساختار شکن هستند و جنگل های حرا هم از این قائده استثنا نیستند. ما سراغ جنگل ها ر ا در خشکی می گیریم اما برای تماشا جنگل های حرا باید دل به آب بزنید. قایق هایی که محلی ها راهنمایی می نمایند شما را به دل جنگل های حرا خواهند برد. به علت وجود جنگل های حرا، خلیج گواتر در حال حاضر یک منطقه محافظت شده است. یکی از زیباترین مکان های تماشای چابهار همین جنگل های حراست.

زیبایی های این بندر به جنگل های حرا و پرندگان مهاجر آن محدود نمی شود. اگر خونگرمی مردم روستای گواتر نبود شاید زیبایی ها این خلیج تکمیل نمی شد. مردم روستا حصیربافی و ماهی گیری می نمایند، اما هنر اصلی شان مهمان نوازی است. برای تماشا تمام زیبایی های خلیج بهتر است روز به اینجا سفر کنید و اگر هم خواستید شب را در این منطقه بگذرانید بوم گردی ها تجربه خوبی از زندگی محلی را به شما خواهند داد.

7- روستای درک ترکیب بی همتای غروب کویر و دریا

روستای درک در شهرستان کنارک قرار گرفته است و از خود چابهار دور است اما احتمالا با توصیف هایی که از درک شنیده اید می دانید که کیلومترها رفتن برای تماشا این شگفتی ارزشش را دارد. در درک طبیعت زیباترین تضاد خود را به رخ می کشد و بیایان را به دریا می رساند.

نخل های سر به فلک کشیده و رمل ها از یک طرف شما را صدا می نمایند و موج های خروشان دریا از طرف دیگر. شاید اینجا تنها جایی باشد که بتوانید در چند قدمی غروب دریا غروب کویر را هم ببینید. درک جای خوبی برای نشان دادن هنر عکاسی است پس بهتر است مجهز به این منطقه سفر کنید.

8- روستای باستانی تیس

روستای تیس از جاهای تماشای چابهار یک روستای تاریخی است که جریان زندگی در آن به دوره هخامنشیان برمی شود. در این دوره، روستای تیس یکی از بنادر مهم ایران در دریای مکران بوده و کالاها از هند و آسیای شرقی به وسیله این بندر وارد ایران می شدند. در دوره اسلامی هم بندر تیس موقعیت خاص خود را حفظ نموده بود اما گفته می شود بعد ها که فراوری نیشکر و پانیذ در مکران از رونق افتاد این بندر هم کم کم اهمیت خود را از دست داد.

امروز رودخانه لاوری از وسط این روستا می گذرد و مردم برای تماشا جاذبه های تاریخی زیادی که در این روستا وجود دارد راهی تیس می شوند.

9- غارهای بان مسیتی

از دل جنگل ها و تالاب ها و کوه های مریخی که بگذریم نوبت می رسد به غارهای سه گانه چابهار. غارهای بان مسیتی در روستای تیس قرار دارند. یکی از این غارها طبیعی و دو غار دیگر دست کند هستند. شکل غار طبیعی نیم دایره است و داخل آن یک آرامگاه وجود دارد.

نوشته خاصی روی آرامگاه وجود ندارد که تاریخچه ای از آن را به دست بدهد. بان مسیتی نامی است که محلی ها روی این غار گذاشته اند، بان به معنی مرد صالح و خداپرست و مسیتی به معنی معبد و پرستشگاه است.

10- قلعه پیروز گت ویژه عاشقان جهان باستان

از این همه تماشای های چابهار یکجا تعجب نموده اید، نه؟ هنوز این داستان شگفت انگیز ادامه دارد…

این قلعه هم مانند غارهای بان مسیتی در روستای تیس قرار گرفته است و یادگاری از دوره اشکانیان و ساسانیان است. اگر به تماشا این قلعه می روید انتظار تماشا یک اثر تاریخی خوب حفظ شده با بناهای تعیین را نداشته باشید. برای تماشا به جای مانده بنای قلعه باید راستا سختی را تا بالای کوه بروید. از قلعه فقط قسمت هایی مانند کشیک خانه و قراولخانه به جا مانده است.

11- مسجد جامع تیس از جاهای تماشای چابهار

خشت های اول این مسجد به ورود اسلام به این روستا و 1250 سال پیش برمی شود. گفته می شود این مسجد دومین مسجد ایران بعد از ورود اسلام است. اگر به تماشا این مسجد می روید انتظار تماشا کاشی های آبی و معماری ایرانی را مثل دیگر مسجدها نداشته باشید. معماری و تزیینات مسجد جامع از مساجد کشورهای هند و پاکستان الهام گرفته است. مسجد جامع تیس مانند دیگر مساجد اهل تسنن یک مناره دارد.

12- مسجد جامع دزک

مسجد جامع دزک یکی از مهمترین بناهای تاریخی شهرستان سراوان است که نام آن در فهرست آثار ملی هم ثبت شده است. تاریخ این مسجد را از روی شیوه معماری آن به دوره صفویه نسبت می دهند. مسجد از خشت و گل ساخته شده و سقف آن هم با تنه درختان خرما، گز و کنار پوشانده شده است.

مسجد دزک شبستان تابستانی و زمستانی دارد که در هر کدام ستون های مدور دیده می شود.

13- موزه محلی چابهار

موزه محلی چابهار در ساختمان فرمانداری قدیم که یادگاری از دوره قاجار است، بر پا شده است. ساختمان موزه دو طبقه دارد که در طبقه اول اشیای تاریخی دوره های تاریخی که در بخش های مختلف منطقه کشف شده به نمایش گذاشته شده است. در طبقه اول هم می توانید موزه مردم شناسی و اسناد و کتاب های تاریخی را ببینید.

تماشای ها کم نیست

هرچقدر از عظمت، شگفتی و مجذوب نمایندهیت های چابهار بنویسیم، باز هم تا خودتان نروید و نبینید، نمی توانید عظمت آن را درک کنید. اگر در پی تجربه یک سفر داخلی خارق العاده هستید که تاریخ و طبیعت آن قلب تان را به تپش در بیاورد، چابهار برترین گزینه برای شماست. قصه های خودتان از سفر چابهار را در کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور

به "جاهای دیدنی چابهار، شگفت تر از سرزمین عجایب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی چابهار، شگفت تر از سرزمین عجایب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید