تنها یک کتاب ایرانی به فهرست جهانی IBBY راه یافت

به گزارش خبرنگاران، این فهرست هر دوسال یک بار متشکل از آثار ادبی برجسته دنیا برای این بچه ها منتشر می گردد و در سال 2015 نام این کتاب ایرانی اثر علی خدایی در آن به چشم می خورد.

تنها یک کتاب ایرانی به فهرست جهانی IBBY راه یافت

از ایران شورای کتاب کودک به عنوان شعبه ملی این آثار را به دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان ((IBBY معرفی می نماید.

بر اساس این گزارش آثار منتخب این فهرست، مجموعه کتاب هایی است که برای بچه ها معلول فراوری شده و شخصیت های موجود در آن ها معلولیت و ناتوانی دارند یا شامل کتاب های پارچه ای و کتاب های تصویری است که تمامی بچه ها چه معلول و چه عادی، بتوانند از آن ها لذت ببرند.

در این میان هر دوسال یک بار این فهرست در قالب یک کارنما (کاتالوگ) منتشر و در اختیار تمام شعبه های ملی در 77 کشور عضو دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان قرار می گیرد در عین حال اصل آثار نیز در نمایشگاه های بین المللی بسیاری شرکت داده می گردد و سپس در کتاب خانه ملی کانادا در تورنتو مرکز اسناد کتاب های بچه ها و نوجوانان معلول نگهداری می گردد.

بر همین اساس در این دوره کمیته جوایز (آثار برای بچه ها با نیازهای ویژه ) شورای کتاب کودک، کتاب حسی لمسی دکمه ها ساخته زهرا فرمانی، کتاب تو لک لکی یا دارکوب و چی چی، قاشق و قیچی از آثار علی خدایی، کتاب چه و چه و چه یک بچه نوشته محمد هادی محمدی و کتاب لالو نوشتة یوسف قوجق را برای داوری و انتخاب نهایی به ((IBBY معرفی کرد.

از این میان کتاب تو لک لکی یا دارکوب، اثر علی خدایی به دلیل منحصر به فرد بودن و تاثیرگذاری ایده و تصاویر برای حضور در فهرست سال 2015 انتخاب شد.

این کتاب چندی پیش از مجموعه داستان های حیوانات برای گروه سنی الف (پیش از دبستان) و از سوی کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان منتشر شد و نویسنده آن با استفاده از شیوه ای جالب صفحه ها را به صورت تاشو طراحی و تصویرگری نموده است.

خواننده این کتاب با باز کردن یک صفحه کتاب تصویر حیوانی را می بیند و در صورت باز شدن هر یک از تاهای صفحه، تصویری از یک حیوان دیگر نمایان می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تنها یک کتاب ایرانی به فهرست جهانی IBBY راه یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها یک کتاب ایرانی به فهرست جهانی IBBY راه یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید