این ربات کوچک، زیر پا له نمی گردد!

به گزارش وبلاگ شهبازی، پژوهشگران آمریکایی، رباتی به اندازه یک سوسک ابداع نموده اند که زیر فشار پای انسان از بین نمی رود و به کار خود ادامه می دهد.

این ربات کوچک، زیر پا له نمی گردد!

به گزارش وبلاگ شهبازی و به نقل از نیوساینتیست، پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UC Berkeley)، یک ربات جدید ابداع نموده اند که می تواند تقریبا با سرعت یک سوسک روی زمین حرکت کند. ربات های کوچک و بادوامی مانند این ربات می توانند در ماموریت های جستجو و نجات، کارآیی بسیاری داشته باشند.

لویوی لین (Liwei Lin)، استاد مهندسی مکانیک دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و از نویسندگان این پژوهش، گفت: این ربات، مانند یک سوسک روی زمین حرکت می نماید. بیشتر ربات هایی که در این اندازه ساخته می شوند، معمولا بسیار شنماینده هستند و اگر ناگهان روی آنها پا بگذارید، آسیب می بینند؛ اما این ربات جدید آنقدر محکم است که اگر کسی روی آن پا بگذارد، می تواند عملکرد خود را کم و بیش ادامه دهد.

نخستین نمونه ارائه شده از این ربات، حدود سه سانتی متر است و 0.07 گرم وزن دارد. مواد به کار رفته در ساخت این ربات، بسیار منحصر به فرد هستند و در مواجهه با الکتریسیته، قابلیت انبساط و انقباض دارند. هنگامی که الکتریسیته در این ربات به کار رود، بدن آن منبسط ومنقبض می گردد و به سرعت حرکت می نماید. طی این حرکت، پای جلوی ربات به سطح زمین ضربه می زند و به آن در جلو رفتن یاری می نماید. ربات در این حالت می تواند با سرعتی حدود 8.7 سانتی متر در ثانیه حرکت کند. این ربات کوچک می تواند باری معادل 6 برابر وزن خود را حمل کند و آن را با موفقیت به مقصد برساند.

لین و همکارانش در آزمایش های خود، دوام این ربات کوچک را آنالیز کردند و دریافتند که ربات می تواند به سادگی پس از لگد شدن توسط انسان، سالم بماند. یکی از اعضای گروه پژوهشی در این آزمایش، پای خود را به شدت روی ربات گذاشت. اگرچه سرعت ربات در اثر این آزمایش، به نصف رسید؛ اما قابلیت کار کردن آن از بین نرفت.

این ربات، به یک سیم باریک حامل ولتاژ الکتریکی مجهز است که نوساناتی را پدید می آورد و به حرکت ربات یاری می نماید. پژوهشگران با افزودن یک باتری به ربات، توانستند به حرکت آن یاری نمایند. آنها قصد دارند حسگرهایی نیز به ربات اضافه نمایند تا قابلیت های آن را افزایش دهند و بدین ترتیب، ربات بتواند از موانع عبور کند.

اگرچه برای اطمینان از دقت ربات در جهت یابی و حرکت باید آزمایش های بیشتری صورت گیر، اما پژوهشگران باور دارند که می توانند به زودی این ربات را به صنعت وارد نمایند و شاید بتوانند از آن در بازرسی لوله ها یا فاضلاب ها استفاده نمایند.

این پژوهش، در مجله Science Robotics به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "این ربات کوچک، زیر پا له نمی گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این ربات کوچک، زیر پا له نمی گردد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید