اشعه خورشید چه عوارضی دارد

به گزارش وبلاگ شهبازی، اشعه فرابنفش انرژی الکترومغناطیسی است که طول موج کوتاه و انرژی زیادی دارد و برای چشم انسان نامرئی است و در طیف الکترومغناطیسی بین اشعه ایکس و نور مرئی قرار گرفته است.

اشعه خورشید چه عوارضی دارد

مهندس علی گورانی با بیان اینکه ما انسان ها در اقیانوسی از انرژی غوطه ور هستیم، می گوید: یکی از این امواج انرژی، امواج الکترومغناطیسی است. بیش از 80 درصد از پرتوگیری ها منشأ طبیعی داشته و تنها کمتر از 20 درصد تشعشعات ناشی از وسایل ساخته شده توسط دست انسان است. نکته قابل توجه آن است که حدود 19 درصد از این 20 درصد تشعشع ناشی از ساخته های انسانی، مربوط به منابع و امور پزشکی است.

وی پرتوهای طبیعی را از چهار منشأ معرفی کرد و اضافه نمود: پرتوهای طبیعی با چهار منشأ خورشیدی، زمینی، منتشر شده از سایر کرات و منشأ داخلی بدن انسان را در معرض خطر قرار می دهند. پرتوهای منتشر شده از داخل بدن توسط تغذیه وارد بدن می شوند. البته این موضوع از آن جهت که خلقت ما با این انرژی ها بوده، نگران کننده نیست. اما مشکل از جایی شروع می گردد که به سمت توسعه ناپایدار می رویم و در خلقت خداوند به غلط دست می بریم.

گاز رادون چگونه وارد خانه ها می گردد؟

وی اضافه نمود: به عنوان مثال گاز رادیو اکتیو رادون که از زمین خارج شده و وارد خانه ها و فضاهای سربسته می گردد، در بسیاری از نقاط دنیا به علت مداخلات غیر کارشناسی در خاک و زمین، بیش از سابق به خانه های مردم وارد می گردد. این نکته بیانگر آن است که اگر انسان دست به فعالیت های تخریب کننده محیط زیست نزند، در طبیعت افراط و تفریط وجود نداشته و مشکل خاصی پیش نمی آید. گورانی با اشاره به اینکه 50 درصد از 80 درصد پرتوگیری های طبیعی از رادیواکتیو رادون تشکیل شده، ادامه داد: رادون یک گاز است که از اورانیوم موجود در زمین به وجود می آید. هرچه غلظت اورانیوم در خاک بیشتر باشد، رادون بیشتری به صورت گاز وارد منازل افراد می گردد و در صورتیکه هوا در جریان نباشد، غلظت آن افزایش یافته و ریه را درگیر نموده و منجر به بروز سرطان می گردد.

عوارض تشعشعات خورشیدی

وی با بیان اینکه بزرگترین عامل سرطان پوست تشعشعات خورشیدی است، توضیح داد: ماورابنفش از پرتوهای خورشیدی ناشی می گردد که پس از ورود به اتمسفر اطراف کره زمین و برخورد با لایه ازن اتمسفر اطراف زمین، همانند یک سپر مقدار زیادی از آن را فیلتر می نماید. اما اگر لایه ازن تخریب گردد و یا خورشید در عمودی ترین حالت خود بتابد، ماورا بنفش به زمین نفوذ نموده و در برخورد با پوست عاملی برای ابتلا به سرطان پوست، آب مروارید و پیر پوستی می گردد.

مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت اضافه نمود: کنترل این عوامل خطر بسیار ساده تر از درمان آن ها است و مشاهده می کنیم که کشورهای دنیا اول برنامه های مدونی برای مقابله با این تشعشعات دارند. پرتو فرابنفش یک عامل هواشناسی است که در کشورهای دیگر این پارامتر مانند سایر پدیده ها به اطلاع مردم می رسد.

مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت ضمن تاکید بر آنکه هنگام قرار دریافت در فضای آزاد از پوشش لازم برای حفاظت بدن در مقابل پرتوها استفاده گردد، گفت: بهتر است افراد در ساعت هایی که تابش نور خورشید شدید است تا حد امکان در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرند. در صورتیکه افراد مجبور به فعالیت در فضای باز طی این ساعات هستند، باید تدابیر لازم اندیشیده گردد تا نور خورشید به صورت مستقیم به فرد تابیده نگردد.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی

به "اشعه خورشید چه عوارضی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشعه خورشید چه عوارضی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید