یلدا در سال 2021 جهانی می گردد

جشن مردمی یلدای ایرانی با حضور علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برگزار گردید.

یلدا در سال 2021 جهانی می گردد

مونسان در این مراسم ضمن بازدید از غرفه های نمایشگاه برپاشده در این مکان تاریخی از کتاب مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد رونمایی کرد.

این کتاب برشی زیبا از تاریخ معاصر ایران را در معرض دید مردم قرار داده است. انتشارات سفیران در ادامه نشر سلسله کتاب هایی در حوزه ایران شناسی این کتاب را منتشر نموده است و ترجمه آن به زبان انگلیسی نیز در دست تهیه است.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در این مراسم گفت: یلدا شب کهن ایرانیان است و ما خوشبختانه همانند نوروز پرونده ای را برای آن تهیه نموده ایم که در فهرست آثار ملی ثبت شده و جزو میراث ناملموس ماست. این پرونده به یونسکو فرستاده شده وگرچه در کشورهای مختلف این مراسم انجام می گردد، ولی این پرونده جزو سهمیه ملی ما قرار داده شد و انشاءالله در سال 2021 مطرح می گردد.

طالبیان توضیح داد: البته برای سال آینده چهار پرونده مشترک داریم از جمله پرونده مینیاتور با کشورهای ترک زبان، پرونده زیارت تادئوس با کشور ارمنستان، پرونده عود با کشور سوریه و پرونده جشن مهرگان با کشور تاجیکستان. بنابراین بسیاری از این جشن های ایرانی که جنبه آیینی دارند، خوشبختانه تا به امروز به دلیل اهمیت آن استمرار داشته و یلدا چون مقارن با موضوعات مختلفی توسط ایرانیان به ویژه خانواده هاست با آیین خاصی برگزار می گردد.

منبع: میراث آریا

منبع: چمدان

به "یلدا در سال 2021 جهانی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یلدا در سال 2021 جهانی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید