در زندان های آل سعود چه خبر است؟

به گزارش وبلاگ شهبازی، محمد بن سلمان با اجرای نمایش های ساختگی در زندان های عربستان در کوشش است تا واقعیت را برخلاف آنچه که هست، نشان دهد.

در زندان های آل سعود چه خبر است؟

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ شهبازی، پایگاه خبری العهد در یادداشتی تحت عنوان قفس سرکوب سعودی ... اتاق های مرگی که برنامه هایمحمد بن سلمان را از بین نمی برند، نوشت: مقامات سعودی دیگر هیچ ابزاری برای استفاده از آن به منظور سر پوش گذاشتن بر پرونده بدنام و نقض حقوق بشری خود ندارند.

تصاویر مربوط به یورش ها، محدود کردن آزادی ها، خفقان، بازداشت ها و زندانی کردن (مخالفان)، نشانه هایی از قدرتی را به تصویر می کشد که اقدام به خونریزی و زندانی کردن مخالفان سیاسی خود نموده است. به این ترتیب در کمترین حالت می توان آنچه را از بوی تعفن و شکنجه هایی که در زندان های سعودی وجود دارد، به گوانتاناموی سعودی تشبیه کرد.

این یک واقعیت است که آثار بر جای مانده روی بدن زندانیان، بیانگر اقدامات ریاض در شنکجه زندانیان است، زندانیانی که در صورت خارج شدن از پشت دیوار های زندان، شرایط و وضعیت خود را بیان می نمایند. بسیاری از اجساد مردگانی که از پشت دیوار های زندان بیرون آمده اند، وحشت شکنجه و تحقیر آنان را آشکار می سازد. به عنوان مثال تصاویر مربوط به شکنجه مکی العریض جوان عربستانی از ذهن مردم دنیا پاک نمی گردد. جسد این جوان تنها یک هفته پس از بازداشت توسط نیرو های امنیتی سعودی در قطیف در منطقه الشرقیه، به خانواده اش تحویل داده شد.

وجود این صحنه ها در زندان های سعودی موجب افرایش انتقاد های حقوق بشری علیه ریاض شده است، اما مقامات سعودی از زمان رسیدن محمد بن سلمان به مقام ولیعهدی، در صدد از بین بردن آن به وسیله مطرح کردن ادعا ها و اقدامات ظاهری تحت عنوان اجرای اصلاحات هستند، اصلاحاتی که به نظر نمی رسد چیزی جز یک تصویر ظاهری باشد، تصویری که با واقیعت زندان ها سازگار نیست به ویژه با توجه به ابهام های فراگیر درباره ماهیت پرونده زندانیان و وضعیت بازداشتگاه ها در مراکز بازپرسی های عمومی که بسیار بدنام هستند.

رسیدن محمد بن سلمان به مقام ولیعهدی با گسترش دامنه نفوذ او در ارکان مختلف قدرت همراه شد. محمد بن سلمان آوریل سال 2016، برنامه چشم انداز 2030 را بیان کرد که به معنای اجرای اصلاحات در عربستان است. همزمان روند بازداشت های گسترده در کشور شامل نویسندگان، اندیشمندان، اصلاح طلبان، فعالان و مدافعان حقوق بشر و بقیه مخالفان آغاز شد. این امر بر اوج گیری قدرت شاهزاده جوان اثر منفی گذاشت و به این ترتیب آغاز به تغییر و کوشش کرد صحنه های زندان ها را به وسیله آنچه تحت عنوان برنامه مدیریت زمان نامیده می گردد, بر خلاف واقعیت های آن نشان دهد. ژوئیه گذشته در چارچوب اجرای برنامه مدیریت زمان در زندان ها، مراسم جشنی داخل زندان ذهبان در شهر جده که یکی از بدنام ترین زندان ها از نظر شکنجه و بدرفتاری با زندانیان است، برگزار گردید هرچند مقامات سعودی برای از بین بردن این حقیقت تاریک، کوشش کردند واقیعت ها را برخلاف آنچه هست، نشان دهند.

مقامات با اجرای برنامه موسوم به مدیریت زمان کوشش کردند که نشان دهند زندانیان و بازداشت شدگان در معرض شکنجه و بدرفتاری قرار نمی گیرند و در مدت بازداشت، نه تنها حقوق آنان نقض نمی گردد بلکه مسئولان زندان درمدت بازداشت زندانیان، برای رشد و ارتقای توانایی، استعداد و افزایش بهره وری آنان کوشش می نمایند!

ریاض برای رسیدن به اهداف خود و تغییر فضای تاریک زندان ها و کتمان واقعیت ها، از افراد تاثیرگذار در جامعه و صاحب نظرانی که در چارچوب خفقان و سرکوب مخالفان بازداشت و زندانی شده بودند، استفاده کرد. پس از زندانی شدن این افراد، ریاض با استفاده از سرکوب، فشار، تهدید و ارعاب آنها، کوشش می نماید از این زندانیان در جهت تامین منافع خود و نشان دادن تصاویری مغایر با واقعیت های موجود استفاده کند.

یک فعال مخالف سعودی که خواست نامش فاش نگردد، به العهد گفت: اقدامات ریاض در چارچوب برنامه مدیریت زمان، چیزی جز کوشش محمد بن سلمان برای تبلیغ تصویری دروغین و غیر واقعی نیست که هیچ ارتباطی با واقعیت زندان ها ندارد. تردیدی نیست که اعمال فشار ها و تهدید ها علیه این زندانیان یا تهدید آنان به حضور در سلول ها انفرادی و تحمل شکنجه، با این هدف است تا زندانیان به عنوان ابزار های رژیم تبدیل شوند و حقایق را بر خلاف آنچه هست ، نشان دهند.

منبع:باشگاه وبلاگ شهبازی

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "در زندان های آل سعود چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در زندان های آل سعود چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید