کانون اصلی مشهد بارگاه منور رضوی است

به گزارش وبلاگ شهبازی، رئیس کمیسیون مالی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: کانون اصلی مشهد بارگاه منور رضوی و زیارت است، اما در کنار آن باید اماکن گردشگری و تفریحی نیز تقویت گردد.

کانون اصلی مشهد بارگاه منور رضوی است

به گزارش خبرنگار گروه استان های وبلاگ شهبازی از مشهد، احمد نوروزی رئیس کمیسیون مالی و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر مشهد در میزگرد آنالیز میزان تاثیرگذاری طرح مشوق های جامع سرمایه گذاری در این کلانشهر، گفت: کانون اصلی مشهد بارگاه منور رضوی و زیارت است، اما در کنار آن باید اماکن گردشگری و تفریحی نیز تقویت گردد.

او توضیح داد: در دوران فرزندسالاری قرار داریم و اگر نتوانیم خواسته های جوانان و فرزندان را برآورده کنیم ممکن است مسافران مجبور به تغییر جهت سفر شوند از این رو کوشش می گردد راهنمایی سرمایه ها به سمت احتیاج های زائران و مجاوران تغییر جهت دهد.

رئیس کمیسیون مالی و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر مشهد گفت: ظرفیت های فرهنگی این شهر مورد غفلت قرار گرفته است لذا کوشش هایی برای احیای این ظرفیت های فرهنگی صورت گرفت که تشکیل کمیسیون ویژه توس در شورای شهر برای احیای منطقه توس از آن جمله است.

نوروزی اضافه کرد: از سوی دیگر در بخش ساخت مجتمع های تجاری و مسکونی در این کلانشهر به نقطه اشباع رسیده ایم و مجتمع های تجاری زیادی خالی مانده است از این رو تغییر رویکرد ساخت و ساز از طرح های مسکونی و تجاری به سمت طرح های تفریحی و گردشگری در اولویت قرار گرفته است.

اجرای بسته های جامع مشوق های سرمایه گذاری در حوزه ساخت و ساز در مشهد

وحید تاجدار مشاور شهرسازی معاونت مالی شهرداری مشهد نیز در این نشست، گفت: بسته های جامع مشوق های سرمایه گذاری در حوزه ساخت و ساز برای اولین بار در کشور با بهره مندی از تجارب سایر کلانشهر ها با بیش از دو هزار و 200 ساعت کار مطالعاتی توسط کارشناسان شهرداری مشهد تهیه و حدود شش ماه قبل به تصویب اعضای شورای شهر مشهد رسید.

او ادامه داد: در این بسته جامع در ارتباط با انواع پروژه های مسکونی، تجاری، اقامتی، مختلط، پارکینگ عمومی و ابنیه تاریخی مشوق هایی پیشنهاد شده است.

مشاور شهرسازی معاونت مالی شهرداری مشهد گفت: این بسته تشویقی ویژه ساختمان هایی با زیربنای پنج هزار متر مربع به بالا تهیه و مصوب شده و توسعه و تشویق سرمایه گذاری و مشارکت به صورت هدفمند، مبتنی بر ارتقای کیفیت و عدالت شهری را محقق می نماید.

55 درصد حجم سرمایه گذاری مشهد در بخش ساخت و ساز است

جواد براتی نماینده جهاد دانشگاهی خراسان رضوی نیز گفت: عمده سرمایه گذاری در مشهد مربوط به بخش ساخت و ساز است و 55 درصد حجم سرمایه گذاری در هر منطقه مرتبط با حوزه ساخت و ساز است.

او ادامه داد: آئین نامه مشوق های سرمایه گذاری اواخر پارسال در شورای شهر مشهد مصوب شد که اقدام مثبتی است و تا قبل از این مشوق ها برای سرمایه گذاری در این کلانشهر برنامه مدونی وجود نداشت که با این بسته حمایتی تا حدودی این جریان سازمان یافته شد.

نماینده جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت: البته این آئین نامه نواقص و معایبی نیز دارد که باید در جهت افزایش تاثیرگذاری آن اقدام گردد.

باید کاربری ها از نوع ترکیبی باشد

محمد هادی مهدی نیا رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد نیز گفت: شش ماه از تصویب مصوبه مشوق های سرمایه گذاری می گذرد لذا باید آنالیز کرد که این مصوبه چه اثراتی داشته و آیا در دوره های بعدی ادامه خواهد یافت؟

او ادامه داد: این مصوبه به جز وجه مالی وجه شهرسازی مهمی نیز دارد به این معنا که یکی از چالش های اصلی طرح های جامع، تحقق پیدا نکردن کاربری های خدماتی است چرا که در این کاربری ها انتفاع وجود ندارد.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: باید کاربری ها از نوع ترکیبی باشد و این مصوبه یاری کند سرانه کاربری های خدماتی در مناطق کم برخوردار تحقق یابد.

مشهد باید بالاترین درصد تشویقی در تمام قسمت ها را داشته باشد

محمود پژوم رئیس انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان خراسان رضوی گفت: در این بسته تشویقی به بخش کم برخوردار و محروم توجه ویژه شده که به جاست، ولی برای داشتن شهر ثروتمند، این مشوق ها باید به سایر بخش ها نیز تعلق گیرد.

او توضیح داد: شهر مشهد باید بالاترین درصد تشویقی در تمام قسمت ها را داشته باشد و زمانی برنده هستیم که نه تنها سرمایه گذاران مشهدی را از دست ندهیم بلکه سرمایه گذاران خارج از استان را نیز جذب کنیم.

رئیس انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان خراسان رضوی گفت: در اجرای پروژه ها همان گونه که سرمایه گذار باید طبق برنامه زمان بندی کار را پیش ببرد برنامه زمان بندی برای شهرداری نیز باید با جدیت دنبال گردد.

/ف.س

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "کانون اصلی مشهد بارگاه منور رضوی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانون اصلی مشهد بارگاه منور رضوی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید