ضرورت بازنگری و عادلانه شدن مفاد تعهدنامه محضری رزیدنتی

یک رزیدنت سال سوم طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تهران نسبت به ناعادلانه بودن مفاد تعهد نامه محضری رزیدنتی انتقاد کرد و گفت: این تعهد نامه باعث شده دستیار در ایام تحصیل حق هیچگونه اعتراض نداشته باشد و پس از سرانجام دوران تخصص به موجب تعهداتی که در قرارداد آمده در اختیار وزارت بهداشت باشد.

ضرورت بازنگری و عادلانه شدن مفاد تعهدنامه محضری رزیدنتی

دکتر نیما شهریارپور در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران با بیان اینکه دستیاران و پزشکان طرحی در هیچ یک از ادوار کاری رزیدنتی و طرح ضریب k مشمول بیمه درمانی نمی شوند، اضافه کرد: بیمه درمانی یک حق اولیه محسوب می گردد و وزارت بهداشت از بیمه کردن نیروهای خود که وظیفه سلامت جامعه را به دوش می کشند، خودداری می نماید. در حالی که بیمه نکردن پزشکانی که سالها در قالب دستیار و نیروهای طرحی برای دولت کار نموده و خدمات رسانی به بیماران را انجام می دهند دور از انصاف است.

وی در ادامه به پایین بودن حقوق پایه دریافتی پزشکان طرحی و دریافت مبلغی حدود 2.5 میلیون تومان اشاره نمود و اظهار کرد: وضعیت اقتصادی موجود کشور و قدرت خرید پایین، توان گذران زندگی را سخت نموده است، این درحالی است که تاخیر پرداخت کارانه یا همان حقوق مبتنی بر کارکرد بعضا به بیش از یکسال نیز رسیده است و علاوه بر همه اینها متاسفانه برچسب نجومی بگیر بودن نیز به ناحق به تمام پزشکان تعمیم داده می گردد.

دکتر شهریارپور توضیح داد: تضییع حق الزحمه پزشکان در قالب پرداخت پلکانی، کسورات و عدم شفافیت در پرداخت دریافتی پزشکان جوانی که درگیر مسائل اقتصادی شدیدی هستند، انگیزه ها را کاهش می دهد.

این رزیدنت سال سوم طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این مطلب که موضوع اصلی مورد مناقشه در مباحث دستیاران و پزشکان ضریب K ، بحث تعهد نامه محضری است، ادعا کرد: دستیاران در هنگام تکمیل مدارک ثبت نام در دانشگاه محل قبولی برای اولین بار با این تعهدنامه روبرو می شوند و مفاد این تعهد نامه که برای دستیاران سراسر کشور مشترک و یکسان می باشد، کاملا یک طرفه و استثماری است.

دکتر شهریارپور ادامه داد: بر خلاف توضیحات درون تعهد نامه که ادعا می نماید دستیار در اعلام موافقت با مفاد و تمامی بندهای تعهد نامه مخیر و آزاد است، دانشجو در صورت عدم امضا از ادامه تحصیل در رشته ای که با کوشش و ممارست خود در آن قبول شده، محروم می گردد و مختار و آزاد بودن دستیار در پذیرش یا عدم پذیرش تعهدنامه جای هیچ گونه اعتراض یا حق انتخاب برای دانشجو نمی گذارد.

وی تاکید نمود: در این تعهد نامه به صراحت آمده که دستیار به موجب امضای این قرارداد دست وزارت بهداشت را به صورت تام الااختیار در ارائه دانشنامه و تقسیم و توزیع نیروها برای گذراندن تعهدات اجباری آزاد باز می گذارد و به این ترتیب حق هر گونه اعتراض را از خود سلب می نماید.

این رزیدنت سال سوم طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تهران مدعی شد: اگر فردی به هر دلیلی نتواند دوران تحصیل را به خاتمه ببرد، وزارت بهداشت مخیر است به هرشکل نسبت به اخذ هزینه های چند برابر (که مکانیسم احتساب آن بر کسی روشن نیست) راسا اقدام کند و نکته جالب آنجاست که در صورت فوت دستیار، وزارت بهداشت می تواند به عنوان وصی متوفی نسبت به اخذ هزینه ها مصالحه و یا پیگیری کند و به این ترتیب دانشجوی رزیدنت در صورت فوت نیز به وزارت بهداشت بدهکار است.

دکتر شهریارپور در خاتمه اعلام نمود: نکته قابل توجه این است که با وجودی که دانشنامه ومدارک دانشجوی رزیدنتی در گرو دانشگاه است، اما اعتبار و شهادت دانشجوی رزیدنت برای وزارت قابل قبول نیست و هر دستیار در هنگام ثبت نام در دانشگاه بایستی دو کارمند کشوری رسمی غیر بازنشسته همراه با فیش کسر حقوقی مورد قبول وزارت بهداشت برای امضای تعهدنامه ذکر شده به همراه بیاورد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ضرورت بازنگری و عادلانه شدن مفاد تعهدنامه محضری رزیدنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت بازنگری و عادلانه شدن مفاد تعهدنامه محضری رزیدنتی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید